• Whatsapp
 • Yangın Söndürme Ekipmanları

  Yangın Söndürme Ekipmanları

  1Kg. Yangın Söndürme Tüpü

  1Kg. Yangın Söndürme Tüpü

  1Kg. Yangın Söndürme Tüpü..

  25 kg Yangın Söndürme Tüpü

  25 kg Yangın Söndürme Tüpü

  25 kg Yangın Söndürme Tüpü..

  50 kg Yangın Söndürme Tüpü

  50 kg Yangın Söndürme Tüpü

  50 kg Yangın Söndürme Tüpü..

  Yangın Battaniyesi

  Yangın Battaniyesi

  YANGIN BATTANİYESİÖncelikle belirtmek gerekir ki, yangın battaniyesi doğrudan yangın söndürmeye yaramaz. Daha çok yangın..

  Yangın Battaniyesi

  Yangın Battaniyesi

  YANGIN BATTANİYESİÖncelikle belirtmek gerekir ki, yangın battaniyesi doğrudan yangın söndürmeye yaramaz. Daha çok yangın..

  Gösterilen: 1 ile 5 arası, toplam: 5 (1 Sayfa)

  Yangınlarda söndürme ekiplerinin her türlü müdahalede kullandığı yangın ekipmanları birçok çeşitten oluşmaktadır. Her biri farklı işlevlere sahip olduğu için faydaları tartışılmaz olan yangın ekipmanlarının kullanım alanları da değişkenlik göstermektedir.
  Yangınların sonuçları, önceden önlem almanın gerekliliğini göstermektedir. Yangın, insan hayatını aniden etkileme ihtimali bulunan bir durum olduğu için önlemlerin hepsi her an yangın olabilirmiş düşüncesiyle alınmalıdır. Evlerde, ofislerde, büyük ölçümlü iş yerlerinde, atölyelerde, hastanelerde, fabrikalarda, toplu yaşam ve alışveriş merkezlerinde yangın için gerekli önlemlerin alınması ve gerekli tatbikatların belirli periyotlarla yapılması gereklidir.

  HANGİ YANGIN SÖNDÜRÜCÜ NEREDE KULLANILIR
  Yangının ilk safhalarında verimli bir müdahalenin yerine getirilebilmesi için o bölümde çıkması muhtemel yangın tipine uygun söndürücü seçilmesi gerekmektedir. Bu bakımdan öncelikle yangın sınıflarının belirlenmesi gerekmektedir. Beş adet yangın tipi mevcuttur. Bunlar;
  A sınıfı yangınlar : Kâğıt, ahşap, kumaş, kâğıt gibi katı madde yangınları.
  B sınıfı yangınlar : Akaryakıt, solvent, tiner gibi yanıcı ve parlayıcı sıvı yangınları
  C sınıfı yangınlar : Metan propan, LPG gibi yanıcı ve parlayıcı gaz yangınları
  D sınıfı yangınlar : Magnezyum, sodyum, alüminyum gibi metal yangınları
  E sınıfı yangınlar : Elektrik yangınları
  Bu tip yangınların söndürme maddesi olarak su, köpük, ABC toz, BC toz, D tozlu CO2, Halon gazı gibi maddeler kullanılmaktadır.
  Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürücüler : A, B, ve C sınıfı yangınlarda etkilidir. Elektrik yangınlarını da söndürebilmekte olan ve fiyat / performans grafiği yüksek olduğu için en çok tercih edilen yangın söndürücülerdir.

  Karbondioksitli (CO2) Yangın Söndürücüler :
  B ve C sınıfı yangınlarda etkilidir. Zehirli bir gaz olmayan, sadece ortam içinde çok yüksek oranda yoğunluğa ulaştığında boğucu olan CO2'li yangın söndürücüler, yalıtkan özelliklerinden dolayı elektrik yangınlarında en çok kullanılan yangın söndürücülerden biridir. Kullanım sonrası herhangi bir atık / tortu bırakmaması, bu yangın söndürücüleri mutfak, laboratuvar, vb. gibi yerlerde tercih edilmesine sebep olmaktadır. A sınıfı yangınlarda etkili olmadığı bilinmelidir.

  Köpüklü Yangın Söndürücüler : A, B ve C sınıfı yangınlarda etkilidir. Kullanıldığında köpük, yanan maddenin üzerini kaplayarak oksijenin keser ve yangını söndürür. Bu özelliğinden dolayı özellikle benzin / mazot yangınlarında çok etkilidir ve akaryakıt terminalleri ve dolum istasyonlarında veya tiner / boya depolarında tercih edilen yangın söndürücüdür. Su bazlı olduğu için elektrik yangınlarında 
  kesinlikle kullanılmamalıdır! Ülkemizde çıkan yangınların önemli bir kısmının elektrik pano ve trafolarından kaynaklandığı göz önüne alındığında ortamda sadece bu söndürücünün bulunması oldukça tehlikelidir. Bu söndürücüler, köpüklü olduğuna dair kolayca görülebilecek şekilde etiketlendirilmelidir.

  Halokarbonlu (HCFC) Yangın Söndürücüler : B ve C sınıfı yangınlarda etkilidir. Uçucu gaz olması, yalıtkan olması ve karbondioksitli söndürücülerden daha uzak menzile sahip olması, bu yangın söndürücülerin özellikle elektronik aksamın bulunduğu yerlerde ve bilgi işlem / otomasyon odalarında tercih edilmesine sebep olmaktadır. Su yangındaki ısıyı ortadan kaldırarak soğutma şeklindeki söndürme yöntemidir. A tipi yangınlarda kullanılması gerekmektedir. İlk kontrol edilecek bölüm basınç ibaresidir. Yangın söndürme cihazında basınç durumunu gösteren ibresi bulunmaktadır. Basınç ibresi yeşil rengin üzerinde ise Cihaz herhangi bir yangın durumunda kullanılabilir durumdadır. Basınç ibaresi sağ taraftaki kırmızıya geçmişse, (içindeki yangın söndürme tozunu atabilecek basınç olmadığından) yangını söndürmeyecektir. Anlaşmalı firma hemen aranmalı ve bakıma gönderilmelidir. İkinci kontrol edilmesi gereken bölüm (yukarıda resimde görüldüğü üzere) görülen mühürlü güvenlik piminin açılmamış olmasıdır. Açık olan pimler zamanla basınç kaçağı yaratacağından bir müddet sonra ihtiyaç duyulduğunda yangını söndüremiyecektir. Açık olan pimler görüldüğünde anlaşmalı firma ile irtibata geçerek yangın söndürme cihazının bakımı yapılmalıdır. Üçüncü kontrol edilecek bölüm anlaşmalı firma tarafından yangın söndürme cihazının alt tarafı veya yan tarafına yapıştırılan kontrol etiketidir. Etiketin üzerinde dolum tarihi ve son kullanma tarihi belirtilmektedir. İlk dolum tarihi ile bitim tarihi arasında yapılan kontrol bandrolü yine burada bulunur. Tarihi biten yangın söndürme cihazlarının yeniden dolumu yaptırılmalıdır.